VÁPNO A TADELAKT

VÁPENÉ OMIETKY

Kde nie sú priaznivé podmienky pre hlinu, tam si nájde svoje miesto vápená omietka. Svojimi vlastnosťami je tvrdšia, odolnejšia voči vode a pri tom je stále veľmi dobre paropriepustná.

Vápno vzniká pálením horniny vápenec. Jeho následným uhasením, odležaním a zmiešaním s vhodnými surovinami vznikajú omietky vyznačujúce sa vysokou tvrdosťou, v niektorých prípadoch aj dokonalou vodeodolnosťou.

 

Vápená omietka sa hodí ako náhrada hlinenej omietky najmä v exteriéri domov, kde na fasáde lepšie znáša pôsobenie vody. Vápenú omietku tiež môžeme voliť ako alternatívu ku hlinenej na miestach, ktoré sú ľahko poškoditeľné alebo sa rýchlo zamažú. Dobrým príkladom sú vstupné haly, verandy a schodiská, kde je zvýšené riziko obitia, ošúchania alebo zašpinenia stien.

Vďaka svojej vlastnosti prepúšťať vodné pary je často kombinovaná s hlinenou omietkou pri rekonštrukciách starých domov. Nemala by však byť kombinovaná s cementom, ktorý práve túto vlastnosť potláča. Namiešať si ju môžete doma sami z uhaseného vápna a piesku alebo štrku. Vápené omietky sa spravidla maľujú, najlepšie vápenným náterom alebo difúzne otvorenými farbami.

 

TADELAKT

Marocký štuk, alebo tadelakt je veľmi starou a vzácnou omietkou pochádzajúcou z čias starovekého Ríma, svoju tradíciu má aj v Maroku a jeho okolí. Vďaka svojmu zloženiu a správnej aplikácii je to omietka vode odolná, použiteľná v sprchových kútoch a na miestach obmývaných vodou. Dnes sa používa najmä v interiéri, kde sa s ním omietajú modelované umývadlá, sprchové kúty a rôzne dizajnové prvky. 

Jej hlavnou zložkou je hydraulické vápno, ktoré dokáže dlhodobo odolávať vode. Omietka sa aplikuje v dvoch vrstvách a v určitom momente pri zavädnutí, sa na ňu nanesie mydlo. To vytvorí s vápnom chemickú reakciu, výsledkom čoho je zlúčenina odolná voči vode. Počas práce sa pri hladení používa kameň, ktorý robí túto omietku charakteristicky hladkú a povrch zostane mierne fľakatý. S tadelaktom je možné robiť veľa farebných variácií, je však veľmi obtiažne urobiť stenu, ktorá bude práve bez tohoto typického zafľakatenia. Povrch tadelaktu je zamatovo lesklý, pre zvýšenie lesku sa niekedy používa Púnsky vosk, ktorý z neho urobí naozaj "zrkadlo".

 

Pokiaľ sa človek pre takúto dizajnovú vec rozhodne, musí rátať s tým, že tadelakt je náchylnejší na poškodenie oproti kachličkám, a rovnako aj vyžaduje úplne inú starostlivosť. Nesmie prísť do kontaktu s kyselinami a agresívnymi čistiacimi prostriedkami. Ošetruje sa výhradne  marseillským mydlom a jemnou handričkou.

Potiaže mu môže spôsobiť aj kozmetika, preto sa v sprchových kútoch odporúča zanechať sokel z dlažby, aby sa predišlo priamemu styku tadelaktu na stene s podlahou, kde dlho stojí napr. pena zo sprchového gélu. Tadelakt by mal pravidelne aspoň raz za 24 hodín úplne uschnúť.

Tadelakt má svoje miesto aj ako zástena za kuchynskou linkou, avšak tiež je potrebné ho po vyzretí ošetriť lakom. Odolať vode dokáže dobre, ale v tomto prípade môže byť znečistený horúcim olejom alebo inými látkami, ktoré by sa z neho už nedali odstrániť.

Má síce viac nevýhod, ale jeho hlavné prvenstvo je v tom, že podklad nemusí byť rovný, dokonca ho dokáže kopírovať. Preto je s ním možné omietnuť netypické tvary stien, ktoré by sa len ťažko obkladali kachličkami.

 

JAPONSKÉ OMIETKY

Lacnejšou verziou tadelaktu sú japonské omietky, ktoré sa vyznačujú dobrou tvrdosťou, avšak menším leskom a slabšou stálou odolnosťou voči vode. Japonských omietok existuje niekoľko druhov, na Slovensku sa väčšinou používajú dva: O-TSU a SHI-KUI.

O-TSU je omietka hlineno vápená, originálne nanášaná v štyroch ultra tenkých vrstvách. U nás ju môžete poznať ako verziu čiastočne vodeodolnej omietky, ktorá sa používa za umývadlom v kúpeľniach. Môže sa použiť všadiaľ tam, kde sa sem-tam dostane voda na stenu a dokonca sa dá aj handričkou jemne umyť. Jej základná farba závisí od farby hliny, ktorú použijete, je možné ju kombinovať s práškovými pigmentami.

SHI-KUI je japonská omietka zložená z odležaného vápna, vlákien a mramorovej múčky. Je vodeodolná, takziež sa môže použiť na miesta, ktoré prídu do kontaktu z vodou. Neodporúča sa ju však  použiť ako náhradu tadelaktu v sprchových kútoch, pretože tradične sa nerobí z hydraulického vápna, ktoré je odolnejšie. Jej základná farba je biela a rovnako ako predošlá omietka, môže sa dofarbiť pigmentom. SHI-KUI môže byť niekedy "lacnejšou verziou tadelaktu", pretože farebne vyzerá veľmi podobne a je možné ju použiť ako zástenu za kuchynskou linkou alebo ako náhradu obkladačiek za umývadlom. Nie je však na dotyk taká hladká a nie je ani až taká fľakatá ako tadelakt. Na povrchovú úpravu sa používajú kovové hladítka a teflón namiesto kameňa.

Japonská omietka za kuchynskou linkou pigmentovaná oranžovým oxidom

btt