Ako pripevniť rákos pod omietku

By ArterreDmin

Posted in

Pokiaľ sa stretávate s rákosovou rohožou prvý krát, neabsolvovali ste žiadny kurz a ani workshop, možno rozmýšľate nad tým, ako správne rákosovú rohož pripevniť.

Rákosová rohož sa používa ako nosič omietky. Väčšinou je používaná na drevené podklady ako obyčajné laty, OSB dosky, preglejku, CLT panel,… Umožňuje hlinenej omietke sa na ňu prichytiť, pretože na samotnom dreve by dlho nedržala. Rákosovú rohož je potrebné použiť riedku, tzv. štukatérsku. Tá nie je šitá husto, medzi každou dvojicou stebiel má cca 1-1,5 cm medzeru. Do tejto medzery sa dokáže zatlačiť omietka.

Hrubú hlinenú omietku je na rákosovom podklade nutné presieťkovať.

Najjednoduchšie je vtlačiť sieťku už do vlhkej hrubej omietky. Pokiaľ tento krok nestihnete, môžete stenu zasieťkovať pred aplikáciou jemnej omietky zmesou z hliny a jemného piesku.

Ale naspäť k rákosu… Pri práci s ním budete potrebovať záhradnícke nožnice, kliešte, pozinkovaný drôt, pneumatickú sponkovačku. Pokiaľ nemáte pneumatickú sponkovačku, postačí aj ručná. S tou sa ale narobíte, pri plochách väčších ako 20m2 sa vám možno oplatí investovať. Existujú aj sponkovačky elektrické, ktoré sú tiež dobrou voľbou. Pokiaľ však nemienite kvôli pár metrom kupovať náradie, dá sa použiť aku šroubovačka a v krajnom pripade aj kladivo a terové klince. Je to však o čosi pracnejšie.

Pokiaľ máte nejaký druh sponkovačky a dobre prešitú rákos (aspoň každých 10 cm) tak si rolku pustíte od vrchu steny dole a začnete sponkovať. Sponky stačí dávať každých 20 cm striedavo od seba. Vždy sa ponkuje cez hrubší drôt, ktorým je rákos zošitá. Ten by mal byť otočený smerom k vám.

Na vrchných častiach špalety okien sa zvyčajne pre istotu používa pozinkovaný drôt, ktorý ešte dodatočne zaisí rákos k podkladu, predsa len na ňom bude uchytená veľká váha. Keď máme takto rákos pripravený, môžeme omietať.

V druhom prípade, ked nemáte k dispozícii sponkovačku, môžete použiť šrouby s podložkami, prípadne klince s veľkou hlavičkou. Tento spôsob je o niečo pracnejší, ale dá sa zvládnuť. Budete potrebovať vačšie množstvo pozinkovaného drôtu. Rákos si s pár klincami/šroubami prichytíte o stenu. Potom si začnete do medzier medzi steblami pripevňovať striedavo každých 20-30 cm  skrutky alebo klince. Nezapustíte ich hlboko, necháte z nich cca 1 cm vytŕčať. Keď máte takto uchytenie pripravené, začnete z drôtu vytvárať „pavučinu“. Vždy omotáte drôt okolo  hlavičky a postupujete ďalej. Potom začnete skrutky/ klince zapúšťať do podkladu, čo Vám drôt úplne našponuje. V tomto prípade drží rákos na stene iba tento drôt, tak je potrebné si dať záležať. Predsa bude niesť na sebe veľkú váhu. Pri hrúbke 1,5 cm sa ráta spotreba hrubej omietky na 1 m2 približne 25 kg, čo je celkom dosť.

btt