SLUŽBY

Hrubá hlinená omietka

Hrubá omietka je takmer vždy základom pre ostatné vrstvy omietky. Aplikuje sa buď priamo na surový podklad, prípadne na rákosovú rohož, ktorá je pripevnená k podkladu. Zvyčajne sa aplikuje v hrúbke 1 až 1,5 cm.

 

Jemné hlinené omietky

Aplikujú sa na hrubú omietku, alebo na vhodne pripravený podklad v hrúbke 0,3 až 0,5 mm. Je možné ich povrchovo upraviť viacerými spôsobmi. Medzi najpoužívanejšie patrí úprava "špongiou" alebo  "filcom", kedy sa na povrch týmto nástrojom vytiahne piesok a vytvorí jemnú štruktúru. Ďaľším spôsobom je úprava hladením, povrch sa prehládza mäkkým hladítkom, pri čom na povrch vychádza íl. Takto upravená omietka je hladká, s miernymi stopami po nástroji.Farba omietky je svetlá hnedá, čiastočne je upraviteľná pigmentami, väčšina dosiahnuteľných farieb je zemitá.

 

Dekoratívne hlinené omietky

Aplikácia dekoratívnych omietok si vyžaduje dobre pripravený podklad, pokiaľ je hrubá omietka presieťkovaná, nanášajú sa priamo na ňu, v inom prípade sa nanášajú na prvú tenkú vrstvu jemnej omietky. Aplikujú sa v hrúbke do 0,3 mm. Farebnosť omietky je prispôsobiteľná pigmentami, výsledné farby sú v pastelových odtieňoch. Finálna vrstva môže byť upravená podobne ako  jemná omietka, filcom alebo hladítkom. Častým prevedením sú dekoratívne omietky obsahujúce byliny alebo dekoratívnu slamennú rezanku, prípadne rôzne dekoratívne minerály.

Štruktúrované omietky

Pri práci s hlinou ponúkame aj spracovanie použitím rôznych štruktúr. Možnosti štrukturovania upravujeme podľa požiadaviek a predstáv klienta, farebnosť omietky môže byť rôzna. Pre takúto aplikáciu sú vhodné dekoratívne omietky, ale  aj jemné omietky, v závislosti od hrúbky štruktúry.

Plastika

Plastika je opačným prípadom sgrafita. Materiál sa zo steny neuberá, naopak, pridáva sa postupne vo vrstvách a modeluje sa požadovaný tvar. Takto je možné vymodelovať si na stene ozdobné listely, svietidlá a iné dekoratívne prvky. Na plastiku je však nutné myslieť ešte pri aplikácii hrubých omietok, kde sa musia starostlivo usadiť do podkladu.

Odtláčanie rastlín

Obľúbenou metódou, ako si oživiť povrch omietok je odtláčanie bylín alebo zvlášť urobených pečatidiel. Tieto je možné pri práci kolorovať, alebo iba využiť ich nenápadnú detailnú reléfnu kresbu v stene. Odtláčanie zväčša realizujeme do svetlých dekoratívnych omietok, ktoré majú jemnejšie zrno a motív v nich lepšie vynikne.

Tadelakt

Tadelakt, alebo marocký štuk je stará omietka pochádzajúca z čias staroveku, ktorá sa udomácnila v Maroku a jeho okolí. Základom tadelaktu je vápno, ktoré  v kombinácii s ostatnými prírodnými prímesami a konečným spracovaním  robí omietku dokonale vodeodpudivou. Práve táto vlastnosť z neho urobila materál, ktorý sa z obľubou používa v kúpeľkách ako náhrada tradičných obkladačiek, či pri omietaní  modelovaných sprchových kútov a umývadiel.

Japonské omietky

 

Ušľachtilé omietky, ktoré majú svoju tradíciu v Japonsku sú na Slovensku menej známe, ale čoraz viac sa dostávajú do povedomia ľudí, ktorý hľadajú lacnejšiu alternatívu k marockému štuku. Rozdiel v porovnaní s tadelaktom je nielen v zložení a finálnej úprave, ale aj v miere vodeodpudivosti a lesku.

btt